Zajištění splavnosti

Uvedený úsek Vltavy se nalézá pod přehradami Lipno I a Lipno II. Přestože z těchto přehrad má být manipulačním řádem zajištěn minimální průtok, mnohé úseky Vltavy jsou v letním období sjízdné velmi špatně. Příčiny jsou mj. následující (samostatně nebo v kombinaci): z Přehrady Lipno II je vypouštěno méně vody, než je stanoveno, odtokem z přehrady není zajištěn potřebný minimální průtok a tak zejména ve větší vzdálenosti od Lipna II je stav vody často pod hranicí sjízdnosti, dochází k neoprávněnému odebírání vody či dokonce zvyšování jezů provozovateli malých vodních elektráren, mnohdy i do té míry, že pod jezem není voda žádná, přičemž dozor a opatření ze strany úřadů zcela chybí.

Cílem úkolu je přesně zjistit jednotlivé spolupůsobící faktory a snažit se o řešení tohoto stavu systémové (právní otázky, úprava manipulačního řádu, iniciování represí atd.) i nesystémové (neformální dohody s jednotlivými provozovateli apod.).

Do monitorování vodních stavů v jednotlivých úsecích řeky budou zapojeni dobrovolníci z řad členů i nečlenů Sdružení pro Vltavu, provozovatelé tábořišť, občerstvení apod. a místní obyvatelé. Jednání se zúčastněnými subjekty povedou členové Sdružení pro Vltavu resp. jeho statutární zástupci.

Koordinátorem tohoto programu je Miloslav Ouředník, předseda Sdružení pro Vltavu

Kontakt: a.ourednikova@email.cz nebo 723 663 905